2012. szeptember 2., vasárnap

Tippek felvételihez

Legutóbb ígértem, hogy most a felvételiről lesz szó. Amit tudni kell, az az, hogy általában nincsen felvételi, de másoddiplomás, illetve Fachhochschule-s képzéseknél a szokásos papírok beadása mellett egy felvételi beszélgetésen is részt kell venni, ami egy megadott témakört ölel fel. Bennem ez akkor tudatosult, amikor a nyílt napon említést tettek róla, addig nem is tudtam, hogy lesz ilyen. :) De ha már így alakult, nyilván nem szabad feladni, eleve úgy voltam vele, hogy akármilyen is lesz a dolog, tapasztalatnak jó lesz, kevesebb nem leszek tőle, max. nem kellemes élményként fogok visszatekinteni rá. 

A témát, időpontot e-mailben kaptuk meg:
  • Bemutatkozás: Ki vagy, honnan jöttél, miért ide jelentkeztél, mit akarsz elérni, szakmai tapasztalat
  • HR és a Web 2.0: mivel HR-mesterképzésről van szó, adta magát a téma végülis. 

A "beszélgetést" lényegében egy prezentációként kell elképzelni, kiállsz a tanszékvezető, az asszisztense és 5 másik diák elé, és bemutatod a két fenti témát. Az első rész nyilván egyértelmű, én leginkább a szakmai tapasztalatra mentem rá, a második már kicsit nehezebb volt, mert "szerencsére" magyar szakirodalom kevés van, így angol, német forrásokat kellett keresnem. Végül készítettem egy ppt-t, néhány képpel, de semmi csilli-villire ne gondoljatok - mivel nem tudom, hogyan megy ez Ausztriában, inkább biztosra mentem, mintsemhogy esetleg túl konzervatív, vagy túl modern ppt-t gyártottam volna. Nagyjából a többiek is hasonlóan képzelték a dolgot, ahogy én.

Az időtartásra nem figyeltek olyan szigorúan, én bőven benne voltam a 10 percben (még jó, vagy 20x gyakoroltam otthon, illetve német tanárral, köszi Ági!:)), de volt, aki már jó 15 perces monológot tartott, mire rátért volna a lényegre.

Miután befejeztem, feltettek 3-4 kérdést a prezentációhoz kapcsolódóan, illetve megkérdezték (mindenkitől) van-e esetleg más alternatíva, ha ide nem kerülnék be - az egész nem tartott tovább 20 percnél, de mivel meg kellett várni a többieket is, azért egy jó másfél órát bent ült az ember. Miután mindenki végzett, elmondták, mikor kapunk eredményt, hogyan zajlik a kiértesítés, ilyesmi. Na, itt tudtam meg, hogy 45 helyre 150-en vagyunk, úgyhogy kb. az esélytelenek nyugalmával hagytam ott a sulit, hogy "na, ide se jövök többet". :D

Érdekesség: Mindenkit "megkopogtunk" az egyes végén, ugye nálunk tapsolni szoktak/illik előadásoknál, náluk az asztalon kopognak, ez is egy olyan dolog, ami kicsit más.

Tippek:

  • Gyakorold otthon az időtartást, mert ha még nem is szólnak a túllépésért, inkább tartsuk magunkat a mailben kapott infókhoz. 
  • Én nagyon komolyan vettem a mondandóm begyakorlását, mert mégiscsak idegen nyelven prezentáltam, idegen országban, anyanyelvi emberek előtt - és persze, nem egy előre bemagolt szöveget mondtam el, de nagyon sokat segített, hogy tudtam, mit, mikor, melyik diánál, hogyan szeretnék elmondani
  • Nem kell nagyon kiöltözni, de azért adjuk meg a tiszteletet, én úgy mentem, mintha egy szigorlatra mentem volna, na, ott se kiskosztümöt képzeljetek el. :) Egy elegánsabb szoknya/nadrág blúzzal pont elég lesz.
  • Ne pánikolj be, ha valamilyen szót elfelejtesz, próbáld meg körbeírni, ha úgysem megy, inkább egy laza mosoly keretében menj tovább, ne görcsölj rajta
  • Ha nem értesz valamilyen kérdést elsőre, nyugodtan kérdezz vissza, el fogják mondani még egyszer, hochdeutschul :)
  • Próbáld meg nem túlizgulni a dolgot, rengeteget lehet tanulni egy ilyen szituációból akkor is, ha mégsem vesznek fel!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése